Our Structure

We are structured along police formations such as Divisions, Area commands, State commands, and Zonal commands up to National components.

PCRC Area Command Chairmen

  • Lagos State Chairman: Apostle Kehinde Showemimo
  • Area A Command- Lagos Island:
  • Area B Command -Apapa:
  • Area C Command -Surulere:
  • Area D Command -Mushin:
  • Area E Command -Festac:
  • Area F Command -Ikeja:
  • Area G Command -Ogba: ELDER DAVID ADETOMIWA
  • Area H Command -Ogudu: Apostle Kehinde Showemimo
  • Area J Command -Ajah/Elemoro:
  • Area K Command -Morogbo:
  • Area L Command -Ilashe:
  • Area M Command -Idimu:
  • Area N Command -Ijede/Ikorodu: Alhaji Sulamon Ogidi
  • Area P Command -Alagbsdo/Abesan Estate Gate:

.

POLICE AREA COMMANDERS

  • Commissioner Of Police: CP Zubairu Muazu mni
  • Area A- Lagos Island: ACP Olabode Olajuni
  • Area B-Apapa: ACP Muhammed Ahmedu
  • Area C-Surulere: ACP Tijani O Fatai
  • Area D-Mushin: ACP Aliko Dankoli
  • Area E-Festac: ACP Dahiru Muhammed
  • Area F-Ikeja: ACP Akinbayo Olasoji
  • Area G-Ogba: ACP Arumse Joe-Dan
  • Area H-Ogudu: ACP Dantawaye Miller
  • Area J-Ajah/Elemoro: ACP Gbolahan Julieth
  • Area K-Morogbo: ACP Ahmed M Jamilo
  • Area L-Ilashe: ACP Bose Akinyemi
  • Area M-Idimu: ACP Ifeanyi Ohuruzor
  • Area N-Ijede/Ikorodu: ACP Shonubi Ayodele
  • Area P-Alagbsdo/Abesan Estate Gate: ACP Adepoju A. Olugbenga

PCRC Area Commands and their respective Divisions

(Click on any Area / Division name to view their executives.)
  • Area A- Lagos Island:
    1. DOLPHIN DIVISION
    2. EBUTE-ERO DIVISION
    3. ONIKAN DIVISION
    4. BAR BEACH DIVISION
    5. LION BUILDING DIVISION
    6. VICTORIA ISLAND DIVISION
    7. ADENIJI ADELE
  • Area B-Apapa:
    1. LAYENI DIVISION
    2. KIRIKIRI DIVISION
    3. IJORA BADIA DIVISION
    4. TRINITY DIVISION
  • Area C-Surulere:
    1. BODE THOMAS
    2. SURULERE DIVISION
    3. SABO DIVISION
    4. AGUDA DIVISION
    5. IPONRI DIVISION
    6. YABA DIVISION
    7. ORILE DIVISION Chairman – Otunba Wasiu Ajao 08033060458
  • Area D-Mushin: Chairman –  Alh. Rauf. Ajibaye 09090887566/ 08037118489
    1. EJIGBO DIVISION :Chairman – Mr Kolapo  Ayinde Eludipo 080331997o4
    2. ILASAMAJA DIVISION
    3. ALAKARA DIVISION: Chairman – Mr. Rotimi. O. Shotunde 08023812190
    4. ISOLO DIVISION: Chairman – Engr. Jacob Ogungbe 07025791707
    5. MUSHIN DIVISION: Chairman – Alhaji Abiodun Taiwo 08037201037 /0802961724
    6. ASWANI DIVISION: Chairman – Hon. Adegboyega Adeleke 08060006680
    7. ITIRE DIVISION: Chairman – Alhaji Lateef Folawewo 08053354027 /08033658343
    8. IJESHATEDO DIVISION
    9. AGO OKOTA DIVISION: Chairman -Alhaji.Musibau Akonbi Alebiosu 08033218902
  • Area E-Festac: CHAIRMAN – Chairman – Alhaji Cheif S.B Ogunlana
    1. FESTAC DIVISION .
    2. SATELLITE DIVISION
    3. ONIREKE DIVISION: Chairman – Chejf John O. Etaware  08033442208 
    4. TRADE FAIR DIVISION
    5. OJO DIVISION
    6. OKOKOMAIKO DIVISION
    7. IBA DIVISION
  • Area F-Ikeja:
    1. MAKINDE DIVISION
    2. AKINPELU DIVISION: Chairman – Alhaji R. A. Awosanya
    3. MAN CENTRE DIVISION
    4. OJODU DIVISION
    5. SHOGUNLE DIVISION: Chairman – Rev. Agbakwuru O. G Kelvin
    6. ILUPEJU DIVISION
    7. IKEJA DIVISION: Chairman – Chief I. O. Odeniran,
    8. MOSAFEJO DIVISION : Chairman- Elder Samson Fadoyin 08086849020.
  • Area H-Ogudu:
    1. ANTHONY DIVISION: Chairman – Oluwole Laniyan, 08143141387
    2. SOMOLU/PEDRO DIVISION
    3. IFAKO DIVISION
    4. OGUDU DIVISION
    5. ISHERI DIVISION: Chairman – Pastor J. A. Akande 08023372893
  • Area J-Ajah/Elemoro: Chairman – Chief Yisa Shamba Elemoro¬† 08033028472.
    1. ELEMORO DIVISION
    2. AJAH DIVISION: Chairman  Mr Alinta Boniface Igbwebuike 08033094039
    3. OGOMBO DIVISION
    4. EPE DIVISION
    5. LANGBASA DIVISION
    6. MAROKO DIVISION: Chairman – Rev. Augustine E. Akpan 08034471180
    7. AKODO DIVISION: Chairman – Alh Luqman Balogun 08033702230
    8. ILASAN DIVISION
  • Area K-Morogbo:
    1. ISASHI DIVISION
    2. ILEMBA DIVISION
    3. IJANIKIN DIVISION
    4. MOROGBO DIVISION .
    5. SEME DIVISION
    6. BADAGRY DIVISION: Chairman – Otunba Adisa Osiefa
  • Area L-Ilashe:
  • Area M-Idimu:
    1. IKOTUN DIVISION: Chairman – Hon. Dr. Ademola S. Adesina
    2. SHASHA DIVISION: Chairman – Alhaji L.A.O. Jinadu, 08037155650
    3. IGANDO DIVISION Chairman – Elder J.A. Alabi, 08085454565
  • Area N-Ijede/Ikorodu:¬†Chairman -Alhaji Sulaimon Ogidi 08025300001, 08095300001.
    1. Ikorodu Division: Chairman – Alhaji Wahab Ganiu 08055133647
    2. Imota Division: Chairman – Sir John Oluwole 08034511460
    3. Ijede Division: Chairman – Prince Ademola Adesanya 08066503686
    4. Owutu Division: Chairman – Rev. Joshua Aina jp 08023241270
    5. Sagamu road Division: Chairman – Otunba Kunle Onafeko( gcpmc) 08034732867
    6. Ipakodo Division: Chairman – Adekunle Lamikanra 08037090559
    7. Owode Onirin Division: Chairman – Adebisi Adeniyi O. 08027978036/08053365178.
    8. Agbowa Division: Chairman – Pastor Godwin 08028611455
  • Area P-Alagbsdo/Abesan Estate Gate:
    1. AYOBO DIVISION
    2. MEIRA DIVISION
    3. OKE ODO DIVISION

Facebooktwitteryoutubeinstagram